Koeru kandi rallidest

Hiljuti Lõuna-Eesti ralli käigus toimunud traagiline, surmaga lõppenud õnnetus ajendas mind kirjutama käesolevat postitust. Kuna rallit sõidetakse ka Koeru vallas (tegemist on ju lausa traditsiooniga), on võistluste ettevalmistused ja läbiviimine tekitanud minus hulgaliselt küsimusi, mis on seni jäänud vastuseta.

Alustuseks tahaksin ma kinnitada, et ma ei ole rallide vastane nagu seda võiks eeldada. Kuigi ma ei pruugi täielikult mõista selle spordiala viljelemise ja nautimise mõttekust, pole minu õigus seda ka kuidagi hukka mõista. Küll leian ma igal inimesel olevat õiguse nõuda rallide korraldajatelt korrektsust nii ralli ettevalmistamisel ning ka turvalisuse tagamisel. See valdkond on minul oma kogemusele tuginedes vähemalt siinkandis peetud võistlustel kaheldava väärtusega.

Üheks kohalike rallisõitjate ja ralli korraldajate meelispaigaks on umbes kolme kilomeetri pikkune lõik Preedi-Norra kruusateel. See algab Preedi küla servas oleva vana sealauda eest ja lõpeb Rõhul maakividest talli juures. Teelõik on mingil arusaamatul põhjusel alati väga heas korras, hööveldatud ja täidetud. Ehk seetõttu on see valdavalt metsa vahel looklev, hästi kurviline ja trampliine täis kruustee parim koht, kus ennast ja oma autot ralliks testida või lausa rallit korraldada.

Kuigi ralliga seotud muudatused on takistanud minu pääsemist Nahkanuiale vähemalt kahel korral, muutus rallide korraldamise küsimus nimetatud teelõigul minu jaoks aktuaalseks selle suve alguses toimunud pealtnäha süütu intsidendi käigus.

Tulin matkaringi poistega metsast välja seal, kus tee alt voolab läbi Preedi jõgi ning kunagi asus Karolinenthali vesiveski. Oli keskpäev. Tagasi Rõhu poole sõites moodustas meie seltskond metsateel küllaltki laialivalguva seltskonna. Algavatest treeningsõitudest sain aimu, kui meist möödus mitmel korral ilmselt raja turvalisust tagav “turvaauto”. Kui Rõhule jõudsime ja tagasi vaatasime, oligi tee juba kinni pandud ja üsna peatselt andsid mürisevad-paukuvad mootorid aimu toimuvast.

Miks on see juhtum nii oluline? Küsisin endalt tagantjärele ja tahaksin küsida selle ürituse korraldajalt, mis oleks saanud, kui meie seltskond oleks metsast välja sõitnud pool tundi hiljem? Kas minu nimetatud teeotsal oli olemas kogu ürituse vältel turvaja? Kiidusõnad korraldajatele, kui vastus sellele küsimusele on kindel jah. Ei korral oleks viis laipa metsateel olnud rohkem kui reaalsus!

Kui nüüd kahe jalaga maa peale tagasi tulla, on mul terve rida küsimusi, mille kohta võiks näiteks kohaliku omavalitsusel olla alaliselt ette näidata protseduurireeglid ning ülevaade, kuidas on nende täitmine olnud tagatud. Sest küsimus ei ole ainult eludes (usun, et enamik lugejaid peab minu sündmuste võimalikku konstruktsiooni segaseks lalinaks), küsimus on ka liikluskorralduses (ümbersõitudega seotud suurem aja- ja kütusekulu) ja sellega seoses inimeste pääsuga nende kodudesse, müras, tolmus jne., jne. Ma küsin:

  • Kas ja millisel määral kooskõlastavad ralli korraldajad ralli marsruudi eramaade omanikega, juhul kui sellised teelõigud algselt planeeritud rallitrassile jäävad? Olen kuulnud, et näiteks Ervital märgitakse ralli trass maha eraomandis olevale teele selleks omaniku luba küsimata!
  • Kuidas ja millisel määral on ralli toimumine kooskõlastatud kohalike elanikega? Toob ju iga ralli kruusateel endaga kaasa tohutu tolmu, müra ja takistuse vabalt koju või sealt välja saada.
  • Millised on ralli korraldajate poolt väljapakutud lahendused erinevate (ajutiste) ebameeldivuste lahendamiseks? Kuidas näiteks tagatakse ralli toimumise ajal erakorralised väljasõidud nagu näiteks arsti juurde minek või mistahes muu kohaliku elaniku jaoks oluline sõit, minupärast kasvõi kauplusesse?
  • Kas ja millisel määral arvestatakse ralli korraldamisel kohalike vastuseisuga?
  • Kuidas on ralli toimumisel tagatud rallist otseselt mõjutatud inimeste teavitamine ralli ajakavast ja sellega seotud piirangutest?
  • Kuidas on tagatud turvalisus ralli toimumise ajal? Kas igal metsateel ja -rajal seisab inimeste hoiatamiseks sinna paigutatud turvatöötaja?
  • Kuidas on lahendatud raja ääres asuvate majade elanike ohutus näiteks autorataste alt lendavate kivide eest?
  • Kes vastutab ning kuidas on korraldatudvastutus ralli käigus eraomandile tekitatud kahjude eest? Tean siinkandis meest, kelle aed ralli käigus sisse sõideti, rääkimata kõigist neist kividest, mis autorataste alt aeda lendavad, kuid mida lõpuks keegi ei kompenseerinudki!

Ma ei kahtle hetkekski, et luba iga autoralli toimumiseks, niisamuti treeningsõitudeks on nõuetekohaselt väljastatud. Samas pole minult keegi kunagi küsinud kas ja kuidas ralli toimumine mind kui alalist Rõhu (olen ju ametlikult Rõhu elanik) mõjutab. Kas on kitsaskohti ning mida saavad ralli korraldajad nende likvideerimiseks ära teha. Mina omalt poolt pakuksin välja järgmised ennetavad/järgnevad tegevused ralli korraldajateleja kohalikule omavalitsusele, mis peaksid olema osa ralli ettevalmistustest:

  • KOV-l soovitan korraldada valla elanike seas rahuoluküsitlus, mille tulemuseks võiks olla rallide korraldamise kõrgem tase läbi laekunud probleemikirjelduste ja ettepanekute.
  • Ka järgnev soovitus on pigem KOV rida: koostada aasta jooksul valla piires toimuvatest rallidest (ja nendega seotud piirangutest) nimekiri ning tagada selle TASUTA jõudmine igasse valla majapidamisse. Inimesi ei saa kohustada jälgima mingit kindlat tasulist infokanalit (valla ajaleht, konkreetne veebisait), otsimaks sealt teda puudutavat infot. Kui ürituse tõttu on häiritud valla elanike igapäevaelu, on see on korraldajate ülesanne tagada info kättesaadavus, vald saab aidata kulusid optimeerida.
  • Ralli käigus tekkinud kahjude kõrvaldamine või kompenseerimine peab olema selgesõnaliselt ralli korraldaja vastutada ning seda peab kontrollima KOV kui ralli korraldamiseks loa väljastaja. Ma ei tea, kas ralli korraldajad peavad maksma mingi kautsjoni aga äkki oleks viimane aeg see kehtestada? Vastavasisuliste kahjunõuete esitamiste kord olgu samuti rallitrassile jäävatele majapidamistele esitatud.
  • KOV kohustab ralli korraldajad sõlmima kirjaliku kokkuleppe erateede kasutamiseks seal, kus rallitrass seda eeldab. Loa puudumisel tuleb trassi muuta.
  • Paberkandjal ralli/treeningsõidu toimumise ajakava, mis toimetatakse varakult (3-4 nädalat enne ralli toimumist) igasse majapidamisse, mille igapäevane elu võib olla ralli/treeningsõidu tõttu raskendatud. Ajakava peaks sisaldama endas täielikku võistluse ajakava (eelsõidud, kiiruskatsed, liikluspiirangud jne.) koos infoga ümbersõitude kohta, samuti konkreetset kontaktisiku numbrit, kellega probleemide tekkimisel ühendust võtta. Nimetatud ajakava tuleb üle anda igasse majapidamisse isiklikult, et anda  inimestele võimalus esitada ralli korraldajatele silmast silma küsimusi.
  • Turvatöötaja iga rallitrassiga ristuva metsaraja algusesse. See oleks kohtustuslik ka treeningsõitude ajal, mida siin Preedi kandis aeg ajalt ikka tehakse. Äärmisel juhul ajab asja ära ka edasiliikumist takistav lint koos selgesõnalise teatega lindi paigaldamise põhjuse kohta (ralli) ning telefoninumber.
  • Tee ääres paiknevate majapidamiste kaitseks kivide eest tasub mõelda käepärasest materjalist mobiilse (n. alustel vineertahvlid) kaitsepiirde paigaldamist!
  • Vastutavate kontaktisikute määramine iga ralli toimumise ajaks, et tagada kiire ja paindlik reageerimine rallitrassile jäävates majapidamistes tekkinud probleemidele.

Võib olla, et üks osa minu ettepanekutest on juba realiseerunud või reguleeritud (vaata Veskimehe kommentaari allpool)! See oleks tore! Võib ka olla, et nii küsimuste kui ettepanekute loetelu on hoopiski pikem. Nagu ma ütlesin, pole ma rallide vastane aga korrektsus tuleb kasuks igas valdkonnas. Ma arvan, et keegi ei tahaks, et midagi sellist nagu juhtus paar päeva tagasi Lõuna-Eestis, juhtub siin, meie oma koduvallas, meie oma inimestega. Sellest piisaks, et igale rallile kriips peale tõmmata ja kadunud ongi aastatepikkune töö.

Head Koeru inimesed! Tean, et tegemist on hella valdkonnaga ja plusspunkte ma selle postitusega ilmselt ei teeni. :) Aga arvake midagi sellest teemast ja lepime kokku, et pori loopima ei hakka! See postitus ei pretendeeri absoluutsele tõele ja seepärast on diskussioon teretulnud. Diskussioon, mitte selle välja sülitamine, mis sülg suhu toob!

4 kommentaari

  • m ütleb:

    Aga mulle see postitus meeldib ja mine tea, ehk saan neid mõtteid oma põhitöös kasutada ja selle valdkonna korrastamisele kuidagi kaasa aidata :) Uurisin kunagi avalike ürituste korraldamisele seatavaid nõudeid ja olin hämmingus, kui täpselt on pool asjast ära reguleeritud – nt kui tahta korraldada laata, millised load vaja võtta selleks, et seal ühel korral midagi müüa tahta jne. Kuid selliste ürituste korraldamisele seatavad nõuded on jäetud ainult kohaliku omavalitsuse reguleerida… Nii et aitäh Sulle mõtete eest :)

  • Veskimees ütleb:

    Soovitan külastada
    http://www.autosport.ee/
    Treeninglaagri registreerimise avaldus

  • marko ütleb:

    Veskimehe saadetud link on väga asjalik ja peaks käime ka nende treeningsõitude kohta, mida korraldatakse siin minu lähedal Preedi-Norra teel. Nimelt kohustub treeninglaagri vastutav korraldaja:

    – Kooskõlastama avalikul teel korraldatava treeninglaagri kohalikus omavalitsuses ning politseiosakonnas (valla, linna nimi: )
    – Kooskõlastama treeninglaagri korraldamise raja/teelõigu omanikuga/haldajaga
    – Eelteavitama rajaäärset elanikkonda mõistliku aja jooksul enne üritust, tagama neile läbisõidu
    – Tagama raja või liikluseks suletava teelõigu julgestuse, sidevahendid ja tuleohutuse
    – Korraldama meditsiinilise esmaabi ja võimaliku vigastatu transpordi haiglasse
    – Korrastama raja/teelõigu koheselt laagri lõppedes, puhastama trassi ümbruse prahist
    – Teadma, et üritusel ei kehti EAL/Seesam RK AS kindlustuspoliis nr. 7/32616 kolmandate osapoolte kahjude hüvitamiseks autospordivõistlustel

    KUI Ervital toimub ralli, mitte treeningsõit, erateel; KUI inimesel sõidetakse aed katki ja seda ei taha kompenseerida keegi, siis mul on tuline kahtlus, et tegemist on kena formaalsusega, mida kõik küll paberil täidatavad aga tegelikkuses täita ei kavatse. :)

  • marko ütleb:

    Rääkisin eile pikemalt ralli teemadel mehega, kes on neid ise aidanud korraldada ja ka rallit sõitnud. Selgus, et leiutan jalgratast, sest enamik minu poolt toodud ettepanekuid on iga ralli korraldamisel kohustuslikud! Samuti on olemas lahendused pea kõigile minu poolt esitatud küsimustele, mis omakorda tekitavad veelgi suurema küsimuse, kas neid reegleid kohapeal ikka täidetakse?

    Ma olen omal ajal korraldanud jalgpallivõistlusi nii kohalikul kui rahvusvahelisel tasandil, kokku lausa 3 aastat. Lõpuks ei suutnud ma enam jalgpalli armastada aga ühe hea tasemega jalgpallimatsi korraldamine andis mulle sellegipoolest suurepärase rahulolutunde. Sama soovitan ma ka teistele mistahes ürituste korraldajatele – ärge tehke asju hästi teiste, vaid iseenda pärast! Kui teete nii, on nii pealtvaatajad kui ka ürituse toimumisest mõjutatud isikud rahul. :)

Jäta kommentaar