Dokument: mälestussamba nurgakivi õnnistamise kava

Kui ma Kaarel Aluoja juures tema fotosid skanneerisin, jäi mulle sealtsamast albumi vahelt näppu üks vana voldik. Tegemist on Vabadussõjas langenud Koeru kihelkonna kangelaste mälestussamba nurgakivi õnnistamise kavaga, kus on loetletud ka kõik need, kelle auks selle mälestusmärk püstitakse. Et ma saaksin selle siia kõigile tutvumiseks, vaatamiseks ja kasutamiseks üles panna, tegin natuke eeltööd ja otsisin vanadest Järva Teataja numbritest välja ajakirjanike kajastused sündmusele. Nüüd on nad siis kõik koos siin ühes kohas ja ärge imestage, kui satute vanadpildid.net vahendusel mõnele lingile klikates siia tagasi.


Mälestussamba nurgakivi panek toimus 27. augusti pärastlõunal 1933. Sündmust oli tulnud oma kohalolekuga austama minister Konik, kes asetas kohale ka mälestussamba nurgakivi ja 1. diviisi ülem kindral Tõnisson. Vingerpussi mängis ilm, mis küll hommikul oli päikesepaisteline aga muutus viimaste sõnavõttude ajal vihmaseks. Ilm selgines, kui pidulik talitus lõppes. Vaata ka artiklit “Nurgakivi Koeru mälestussambale“, Järva Teataja nr.99 29.august 1933 lk 4.

Alustati samba ehitust. Ehitus toimus kujur Raudsepa kavandi järele, kes võitis vastava konkursi aastal 1930. Tema valas ka 4000 krooni eest pronkskujud, samas kui graniittööd teostas arhitekt K.Lüüs 2900 krooni eest.

Sammas sai valmis 1934 aasta augustis. Selle avamise päevaks sai 5. august, taaskord pühapäev. Mälestussamba õnnistas piiskop Rahamägi ja preester Kokla Tartust. Artikkel “Ausammas Koeru langenuile” Järva Teatajast nr.92 6.august 1934  lk 1.

Edasi läks sealt juba tõusude mõõnadega. “See mälestis ja mälestus Vabadussõja kangelastest hävitati punavõimude poolt 1941. aastal. Koeru kihelkonna rahvas oli visa ja taastas Vabadussõja mälestussamba 1943. a, kuid taastulnud punavõim purustas selle uuesti 1947. aastal. Ent punavõimurite kiuste sai Eesti uuesti iseseisvaks ja seda kinnitas ka Vabadussõja mälestussamba taaspüstitamine 1997. aastal.” (Allikas: kultuur.elu.ee)

Kindlasti on selle mälestusmärgi püstitamise kohta olemas ja ilmunud rohkem infot. Võite mind aidata ja kommentaariumisse viiteid jätta. Samuti tutvuge pildivalikuga Koeru Vabadussõja mälestussambast läbi aastate veebikeskkonnas vanadpildid.net.

Jäta kommentaar