See oli üks põnev laupäev

Ärkasin täna varahommikul kell viis hirmsa kõrva- ja kurguvaluga. Valu läks järjest hullemaks ja und ma enam ei saanudki. Ajasin ennast püsti ja läksin kööki teed tegema. Praegu on pärastlõuna ja kõrvavalu pole hoolimata põhjalikust ravikuurist kuhugi kadunud. See segab muidu olemist, rääkimata siis keskendumisest ja kirjutamisest. Maarja kergendas olukorda ja läks rohtusid mulle tooma tulnud emaga Paidesse, võttes Mati ja Matilde kaasa. Arvasime, et nii on kõigile parem.

Aga eile oli meil Matiga tore päev. Käisin oma väikese ühemehefirma Hong Matkad OÜ esindajana tutvustamas matkavarustust RMK perepäeval “Metsaga mestis” Kauksis. Kuna ma maalt ära minema ei ole nõus ja maal töökohti napib, tuleb ise leida sobivaid võimalusi eri- või huvialal teguitsemiseks. RMK poolt väljapakutu oli just midagi sellist.

Meil oli Matiga kahepeale kasutada üks suur telk ja laud. Seadsime ennast mõnusasti sisse ja ei pidanud pettuma. Kuigi inimeste teadlikkust hea matkavarustuse olulisusest metsas liikudes on väga algeline, kohati lausa olematu, oli meil neid kellega huvitavaid vestlusi pidada, küllaga. Andsime matkanõu, natuke müüsime ka. Koostöös Henka CT OÜ-ga, firma kes esindab maailmaklassi Primus matkapliite Eestis, pakkusin ürituse külastajatele mitmesuguseid Primus tooteid.

Muidu oli selle pereürituse tegevuste ampluaa väga lai! Sai orienteeruda, proovida pikamaauisutamist, metsas matkata, Vladislav Korzetsi näpunäidete järgi jääalust kalapüüki õppida, reega sõita ja uudseid tõukekelkusid proovida. Olid käsitöötoad ja jahimehed rääkisid jahimehejuttu. Pakuti metssealiha ja üldse oli päev paksult tegevust täis. Kahju kohe, et ma varem pole taibanud RMK vastavasisulisi üritusi jälgida. Seevastu nüüd osalen kõigil, sest esmase kokkuleppe järgi on matkavarustuse tutvustamine plaanis ka tulevastel sarnastel metsatutvustuspäevadel! Kõva sõna RMK poolt!

Matiga me muidugi kõigest mida loetlesin osa võtta ei saanud, sest minul polnud “Matkanõu” telgist võimalik lahkuda ja tema üksi kuhugi minna ei tahtnud. Koostöös sõbraliku RMK rahvaga saime siiski mahti käia metsloomaliha söömas ja hiljem puidust medalit tegemas. Mati oli arvestades olukorda väga tubli poiss ja see veenis mind lõplikult, et ta on piisavalt suur lühematel matkadel osalemiseks. Ootan eesseisvat suve põnevusega, et minna pojaga kahekesi avastama nii Endla soostiku senikäimata radu kui seiklema ülejäänud Eestimaal. Esimene pikem ühine matk leiab meil aset mai alguses, kui koos läheme Roheliste rattaretkele “Kuidas elad Luitemaa!”. Mul on Mati jaoks spetsiaalselt muretsetud ka lastele mõeldud treiler, milles tema kogu sõidu vältel mõnusalt istuda saab.

Perepäevast veel niipalju, et päeva lõpuks õnnestus mul kokku leppida ühe sealse RMK töötajaga väike preemiasõit Matile mootorsaaniga Peipsi järvel. Lendasime ~100 km/h üle jää ja lumega kaetud järve. Minul oli korralik hirm nahavahel aga Mati sõnul ei olevat tema midagi kartnud. Nagu lugeja teab ei ole ma suurem asi mootorsõidukiga looduses liikuja aga sinna see sobis ja lisaks oli sõidutaja ise RMK töötaja.

Tagasiteel tegime loojuva päikese valguses peatuse Laiuse lossivaremete juures. “”Laiuse loss oli omal ajal tähtis valvepost Ida vastu. Asub ta ju Venemaa tee ääres, mis Kesk – Eestist viib Peipsi – tagustele aladele. Siitkaudu on sajandite jooksul tulnud vaenulikud asiaatide hordid vallutama ja rüüstama Läänemeremaid, siit on läbi läinud ka need lugematud õnnetud, keda vangidena on viidud Sarmaatia lagendikele ja veel kaugemalegi,” on kirjutanud oma mälestustes Laiuse kirikuõpetaja Johan Kõpp.”1 Laiuse lossi purustasid 1702 aastal vene väed.

On teada, et Laiuse lossis peatus Põhjasõja ajal ka Rootsi kungas Karl XII. Oma raamatus “Metsla küla läbi sajandite” seob Vello Kallandi Rootsi kuningas Karl XII ja tema sõjaväe liikumise Jõgevamaale Laiusele Ramma külaga. “Rahvajuttude kohaselt mingi osa vägedest läks läbi naaberküla Ramma, kus tänaseni paar kiviristi hauakohti tähistavad.” Arvestades Nahkanuia paiknemist Ramma ja Laiuse vahel, teatavate mööndustega muidugi, ning talitee kulgemist läbi Nahkanuia üle Endal raba otse Vägevale või sealt edasi Vaimastverre, kust tänapäeval läheb otsetee Laiusele, võiks piisava fantaasia korral ette kujutada ka Karl XII oma sõjaväega läbimas Nahkanuiat. :) Ma muidugi ei ole kindel, kas kõne all olev vägede ümberpaigutamine leidis aset talvel vüi suvel. Viimasel juhul ei aitaks ka väga suurest hulgast fantaasiast.

  1. Allikas Jõgeva valla koduleht []

1 kommentaar

Jäta kommentaar