Mõttetalgute järelkaja

Ongi mõttetalgud peetud. Ja me ei olnudki Heliga kahekesi ainsad kohalolijad. Tegelikult oli meid kokku lausa 10. Koos kojavanema, talgujuhi ja Koeru Kaja esindaja Mait Raudsepa ning kultuurimaja esindaja Evaga vahepeal isegi 14.

Omapärane oli mõttetalgute toimimispõhimõte, mida sai nüüd praktikas järele proovida. Iga osaleja sai sõnastada ühe või rohkem “kuidas” küsimust. Need omakorda jagati teemade kaupa vestlusringidesse, mida küsimuse tõstatajal ehk eestvedajal juhtida tuli. Meil tekkis nii 12 kohalolija peale 9 vestlusringi. Minu koolimatemaatika järgi oleks ainult 3 meist saanud sellest tulenevalt vestlusringide vahel liikuda. Kuna aega oli piiratult, jäidki osad küsimused arutama. Mina vastasin ühele enda tõstatatud küsimustest ise nagu ülaloleval pildil näha ning teist ei arutatudki. :) Ei jõutud. Või ei huvitanud see kedagi.

Ehk oleks abiks olnud see, kui küsimuste arv oleks olnud piiratud. Kui ühe meeskonna peale oleks saanud esitada ühe küsimuse. Või midagi sellist. Siis oleks osa liikmeid automaatselt jäänud niiöelda “mesilase” staatusesse.

Üle oli ka hinnatud osalejate võimet unustada hetkeks kriitika ning keskenduda lahendustele. Omavalitsuse tümitamist kuuldus igas vestlusringis. :) Aga kui see kõrvale jätta, tekitas piiratud ajalimiit ja tegelikult ka kogemuse puudumine olukorra, kus tehtud ettepanekute kätkemine kõigile järgnevatel sajanditel seda lugema juhtuvatele inimestele arusaadavasse keelde. Et oleks konkreetne ja asjalik. Mõningatel juhtudel jäi märkimata ka see, kes ja kuidas peaks lahendusi vormistama hakkama.

Aga kas sel ongi mingit tähtsust? Vaevalt, et need idee endast midagi enneolematut kujutasid! Samas kui keegi sealt midagi endale leidis ning selle ära teeb, on need koos kulutatud tunnid tasa tehtud. Tegelikult võiks selline mõttetalg olla kohaliku omavalitsuse poolt igakuine rutiin, millel saavad osaleda kõik huvitatud omavalitsuse elanikud. Sellises talguvormis pole midagi erilist ehkki omavalitsuse tasandil võiks selle efektiivsus olla kordades suurem.

Päris lõpus ütles üks taat, et tal oli hea meel kuulda, mida kogukond asjast arvab ning selle järgi tegutseda. :) Kus see “kogukond” oli või mis ajast 10 inimest 2369-st seda kujutab? Kui ta oleks kogukonna meele järgi tahtnud olla, tulnuks tal sel ajal kodus istuda ja teha mida iganes inimesed ilusa kevadilmaga teevad!

Fotod: Margus Maksimov

9 kommentaari

  • Elve ütleb:

    Tänud kõigile kohaolnuile!
    Tore, et mitmed unistused ja mõlgutused olid juba enne talguid inimestel ühised.
    Liigset KOV kritiseerimist ei kuulnud, mõnede küsimuste arutamine pidi küll lõppema täävitusega, et nt. turuplatsi või avaliku käimla tegemine Koeru on KOV ülesanne. Vist ei saa talgulised eriti palju ette võtta ka KONSUM´i räämas akende, hooldekodu vabakäigu-hoolealuste ülalpidamise või hooletusse jäetud (era)majade suhtes .
    Aga leiti üles ka asjad, milles saab jõud ühendada ja midagi ära teha. Talgul osalesid ainult need inimesed, kes panustavad oma aega ja ka vahendeid kogukonna vabatahtlikuks teenimiseks ja sestap on iga üksik neist tõesti enam kogukond kui kümme kojujäänut, kes mõistavad küll öelda sõna “mõttetu”, aga ei tea ega tee ka midagi mõttekat kogukonna kasuks.

  • Endrik ütleb:

    Nõnnaks siis. Sai palju räägitud aga http://www.koeru.eu on taas registreeritud ja aktiveerimine toimub peale ettemaksu tasumist. Sellega on järjekordne stardipauk kihelkonna portaali loomiseks antud. Loodan, et seekord leidub peale minu veel mõni kodanik, kes oleks huvitatud teema edasi arendamisest.

  • Endrik ütleb:

    Rääkida sai tõepoolest palju aga tegudele võiks rohkem rõhku asetada. Iskiklikult tegin algust kihelkonna portaaliga, regades esmalt taas aadressi http://www.koeru.eu.
    Loodetavasti ei jää ma seekord üksinda sellega toimetama nagu see juhtus paar aastat tagasi. Seega loodan koosviibijate kaasamisele antud projekti.

  • marko ütleb:

    Defensio arvas Endriku kommentaarid esimese hooga spämmiks. Sellest viivitus avaldamisel ja küllap ka kattuv sisu.

  • marko ütleb:

    Ma ei tea, milline on ametlik definitsioon sõnale kogukond. Väga sageli võrdsustatakse kogukonda kõnes ühiskondlikult aktiivse inimeste grupiga. Samas tähendab kogukond minu jaoks ikka kõiki neid inimesi, kes piirkonnas (külas, kihelkonnas) elavad. Sellest ka see minu mõte!

  • Elve ütleb:

    Kogukond tähendab küll kõiki inimesi kohapeal. Aga vähe on, kes (kaasa) mõtlevad ja mõeldud tehtuks teevad. Ühiskondliku elu tasakaalupunktiks on – kes võtab vastutuse, omab õigust.
    Mõttetalgutel olnud inimesed ei teinud ettepanekuid ühegi inimese kahjuks Koeru kihelkonnas. ME talgute tähtsaim ülesanne oli minu silmis, et inimesed saaksid tuttava(ma)ks omavahel. Parimaks infokandjaks jääb ikka inimene…

    Luban infot portaali olemasolust “käsitsi” edasi kanda.

  • Elve ütleb:

    Kui suur portaali ettemaks on ja kuidas jagada seda?

  • Endrik ütleb:

    Hetkel on selleks vaid 59.- krooni ja see ei tapa veel ühe hoobiga.

  • Endrik ütleb:

    Mis puudutab nüüd portaali loomist ja sellega seoses tulevasi töid ja toimetusi, peame kindlasti maha istuma ja ma arvan, et ka Markol on siin oma tähtis roll.

Jäta kommentaar