Kõrtsi või Kõrsi

Minu kodutalu teavad kohalikud, pean siin silmas põliseid Nahkanuia ja Rõhu küla elanikke, valdavalt Kõrsi või Kõrtsi nime järgi. Või siis Nipi Kõr(t)si nime järgi, Nipi tähistamas maatüki ametlikku nimetust, mille mõtles välja ja pani sellele Aleksander Saksberg, kes ilmselt mõisnikult endale selle vana kõrtsikoha soetas. Juttude järgi oli kõrtsihoone veel 20. sajandi alguses alles ning selle lammutamisest saadud materjale kasutati uute hoonete ehitamisel.

Nimi Kõrsi tuleneb sõnast “kõrts” ja on selle mugavdatud versioon. Kumba nime rohkem või kas üldse on kasutatud, pole selge. Ise olen kuulnud mõlemaid versioone. Et Kõrtsi on tõele ehk siiski lähemal võiks järeldada alltoodud kutsest, mis on saadetud Nipi Kõrsi peretütre poolt ning millel ta oma kodutalu selgelt Kõrtsi nimega kutsub. Olgu see siis ka edaspidi just nii ja mitte grammigi teisiti.

Tegelikult on see kutse huvitav veel ühes teises mõttes, näidates ära mingi toimunud muutuse Aliide majanduslikus olukorras. Nimelt abiellub Aliide Paavel, mitte Aliide Saksberg. See on nii seetõttu, et Aliide abiellub teist korda. Tema esimene abikaasa on Sulev Pavel, kullasepp Tallinnast. Ma ei tea, miks lahku minnakse aga esimese abieluga kaasnev majanduslik kindlustatus paistab välja nende kihlateatest. See on kvaliteetne, trükitud kaart, mitte vihikust välja lõigatud paberitükk. Karl Saar on seevastu lihtne külapoiss, pärit Nahkanuia kõrvalkülast Rõhult.

Jäta kommentaar