Üsna hiljuti sain oma mailile alltoodud kirja:
“Nahkanuia ajaveebis ringi uidates sattusin piltidele, kus taastasite vana kivimüüri. Ise elan [Koeru lähedal] ja endalgi vaja üks suurtest maakividest kivimüür kodu juures taastada, tegu on nimelt kunagise laudahoonega, millest nüüd plaan väike puhkemajake koos saunaga ehitada. See plaan on küll üsna algusjärgus, kuid on suur tahtmine, et see ka teoks saaks. Et plaan tegelikkuseks saaks ongi vaja esmalt kivimüür korda teha. Siin kohal olekski hüva nõu tarvis. Loodan, et suudate aidata või vähemalt informatsioon anda, kus selle alast infot saaks. :)
Mureküsimused: 1) Kas on vaja müür lammutada ja siis uuesti üles laduda või tugevamad kohad jäta puutumata. 2) Millist sidumismaterjali kasutada? Kas lubi+tsement või on mingeid muid ja paremaid segusid.“
Palusin küsimusele vastata Jarkko Arhilahtil, Eesti ühel parimal vanade hoonete taastajal ja restaureerijal. Jarkko vastused:
1) Ilma nägemata ei oska hinnata, kas on vaja lammutada või mitte.
2) Kui katus tuleb peale ja vihm ei kahjusta servasid, nii võib kasutada lubimörti. Kui katust ei ole ja vihm voolab mööda [hoone] külgi, võiks kasutada tsementi lubjamördi hulgas.
Kui mõnel Nahkanuia ajaveebi lugejal on küsimusi vanade asjade taastamise kohta ja ei oska kuhugi pöörduda, võib selle saata esmalt mulle. Katsun leida vastuse või vastaja!
1 kommentaar
Minu kirjale saabus ka omakorda vastus:
1. küsimusele sain ka vastuse ja soovitati kivimüür ikkagi lammutada ja taas nulllist alustada. Põhjus oli nimelt selles,et kiilukivid olid ära tulnud ja kivimüür seetõttu nõrk. Samas ka tuulele ja vihmale avatud külgedest oli segu ära uhutud.