Raamatus “Tugevate tee” leidub Udeva mõisa kirjeldus (1954 aasta trükis lk. 54-55). See on trööstitu ning kantud Egon Ranneti kibedast vihast mõisnike ja mõisaelu vastu kuid detailides siiski küllaltki tõepärane.
Hilda vaatas ringi ja muutus veelgi nukramaks, sest Udeva mõis ja selle lähem ümbrus jättis talle igal aastaajal ja nüüd sügisel eriti masendava tunde. Polnud jõge. Polnud kalatiikigi. Ainult lagedat põllumaad ja inetut rabametsa jätkus silmadele vaatamiseks kui palju tahes … Piilbaumide praegusest elupaigast, Moonakülast hommiku pool, Liusvere küla ääres keerutas tiibu suur vana, paekivist ehitatud tuulik; teine niisugune tiibadega vehkija paistis kaugemal, Ervita mõisa lähedal – ja see oli ka kõik, mida sealpool kandis vaadata tasus. Põhja pool, seal, kus auklik tee Koeru alevisse viis, sinas üle põldude veidi metsariba, aga see mets, selleks et tõesti metsana mõjuda, jäi liiga kaugele. Õhtusse jäi mõisa hõre park ja selle taha vanad kivist karjalaudad oma tumehallide, pehastunud pilpakatustega. Lautadest edasi algas kitsas karjamaariba, mis oli pigem kõrge, rabaserv kui rohumaa. Keskhommikusse jäi see päris karjamaa, mis tagumist otsa pidi Norra mõisa maadeni ulatus. Põldu ei olnud Udeva mõisal vähe, aga mida siin eriti rohkesti jätkus, see oli raba.
… [Raba] ronis mõisa kidurale pargile otse häbematult selga. Ja mis park see ka on? Selle suurust mõõdab Hilda ümberringi käies mõnesaja sammuga. Ka mõisamaja on Piilbaumide meelest räbal. Ei ole sellel esiküljel kõrgete sammastega rõdu ega teisel pool uhket laia terassi nagu Pruunas. Parun Maydelli häärber, poolteisekordne valgeks lubjatud ilutu maja, oli nagu mõne teise mõisa magasiait. Ta lösutas oma laiade akendega rohuaia ääres, ….
Ilmselt on Liusvere küla servas paiknev peakivist tuulik ilukirjanduslik väljamõeldis. See niinimetatud Rõhu veski oli minu teada puidust. Üldiselt võib ennast sinna Moonakülasse ette kujutada küll, sest ka tänapäeval avanevad vaated ning olustik on küllaltki sarnased. Moonaküla ise paiknes mõisa südamest mõnisada meetrit “hommiku poole”.
Mul ei ole siia lisada ühtki vana fotot Udeva mõisast, isegi mõisakillukest mitte. Üldse on Udevast fotosid väga vähe, ka selle küljes olevast Liusverest. Kui kellelgi selliseid vaateid leidub, andke kindlasti teada.
1 kommentaar
Ilmakaarte nimetused olid küll tollal vinged